Problema Meniul Full Screnn Wordpress
Razvan Popa
  • Junior Member
  • 7 Posts

Salut. Am facut un site pentru client in wordpress cu tema DIVI si meniul temei de full screen are un bug aiurea. Precizez este doar o pagina in care meniul doar trebuie sa te duca la sectiunea dorita. Deschizi meniul si cand apesi pe sectiunea dorita se face scroll pana la sectiunea respectiva dar meniul nu se inchide cum ar fii normal, trebuie sa apesi pe X-ul din dreapta sus. Chiar nu stiu ce sa ii fac....e singura problema de pe site. Aici aveti site-ul: 

http://spexystudio.ro/spexy/

Apropo, site-ul se incarca destul de incet. Eu zic ca este de la host deoarece am lucrat pentru alt client pe un alt host care mergea mult mai rapid si era vorba tot de Wordpress cu tema DIVI. Ceva sfaturi in privinta asta daca stiti 

Vlad
  • Junior Member
  • 1 Posts

Salut Razvan!

1. Viteza de incarcare este mare pentru ca pagesize-ul tau este de 30.8mb. Te rup imaginile. Incearca https://compressor.io/ , are un algoritm lossless. Minifiaza css-urile, js-urile si activeaza cache-ul!

2. Meniul, daca nu e normal sa ramana on si nu te-ai jucat cu el, poti sa-i contactezi pe creatorii temei pentru un fix. Daca vrei sa rezolvi singur, poti pune listener pentru .click() in elementele din meniu(lista) in care apelezi functia de close (aceiasi functie care se apeleaza cand apesi X). 

Succes!

*Viteza a fost testata cu pingdom tools.

Razvan Popa
  • Junior Member
  • 7 Posts

Mersi pentru raspuns. Am folosit acel commpressor pentru imagini, insa nu am folosit minificarea css-ului si js-ului. cache-ul l-am activat printr-un plugin W3 Total Cache. Dar chestie ciudata e ca si cand am instalat wordpress-ul + tema deja avea un timp de raspuns relativ mare(testat cu https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/ ) desi era fara poze si altele. Oricum am sa fac o compresie la css si js si poate se mai remediaza.

Cat despre Meniu, nu prea pot sa le dau email celor care a creat tema...sigur vor cere unele detali care nu le pot da. Asa ca mai bine as incerca prin o functie care daca mi-o scri exact as putea sa o pun in cod

Multumesc 

EDIT: 

Am uitat sa adaug ca are cam 80 de poze...E site cu portofoliu, nu prea am ce face in privinta asta.Cam fiecare poza in parte avea cate 15mb la rezolutie 4k, acum toate la un loc au 30mb...nu cred ca se poate mai putin 

Razvan Popa
  • Junior Member
  • 7 Posts

Am uitat sa adaug ca are cam 80 de poze...E site cu portofoliu, nu prea am ce face in privinta asta.Cam fiecare poza in parte avea cate 15mb la rezolutie 4k, acum toate la un loc au 30mb...nu cred ca se poate mai putin 

Razvan Popa
  • Junior Member
  • 7 Posts

Cu aceast script functioneaza meniul. 

jQuery('.menu-item a').click(function(){
  jQuery('.et_slide_in_menu_container').removeClass( "et_pb_fullscreen_menu_opened et_pb_fullscreen_menu_animated" );
});

L-am postat in caz ca va mai intampina cineva aceasta problema.

Stefanescu Mihai
  • Keymaster
  • 54 Posts
Facebook account Twitter account Google plus account LinkedIn account

Mersi! Poate intalneste si altcineva aceasta problema si va gasi rezolvarea aici!

Trebuie sa fii inregistrat sau autentificat pentru a posta!