Despre CV - Cateva idei si sfaturi
Stefanescu Mihai
  • Keymaster
  • 54 Posts
Facebook account Twitter account Google plus account LinkedIn account

Acest topic a aparut de la o discutie cu cineva care imi tot punea intrebari legate de CV, "de ce ai scris asta aici?", "dar cum este mai ok, asa sau asa?", etc.

1.Evitati euroPass.

• - Da mult mai bine un CV custom (asta poate indica faptul ca esti o persoana creativa)
  • - Poti da mai multe informatii si pe deasupra mai si iesi putin in evidenta

2. Incercati sa introduceti cat mai multe informatii, chiar daca nu considerati ca sunt relevante.

• - Cu cat mai multe detalii cu atat mai bine, dar atentie la structurarea lor

3. Structurarea ierarhica a subsectiunilor in functie de importanta

• - Lucrurle cele mai importante sunt puse cat mai sus, sunt scrise cu font mai mare si eventual bold.

4. Pune-ti amprenta pe el, arata-i persoanei care iti va citi CV-ul ca l-ai facut de la 0, nu lasa sa se vada ca ai descarcat un template de pe net si ai completat in dreptul liniilor punctate.

• Aici poti face lucrurile cat mai diversificat, cat mai creativ (chiar am vazut CV-uri de frontend facute in HML/CSS/jQuery cu animatii si tot felul de chestii interesante)

5. Atentie la exprimare, evitati exprimarea formala (emoticons, scurtaturi, etc)

• Daca CV-ul tau este citit de o persoana tehnica (programator) poate mai scapi cum mai scapi, dar daca este citit de o persoana de la HR esti descalificat din prima.

6. Mentine-tei CV-ul la zi folosind LinkedIn

• daca iti faci CV-ul o data la cateva luni, ba chiar poate o data la cativa ani sunt sanse mari sa uiti anumite chestii (eu unul, cum apare ceva nou ce se potriveste la CV il adaug pe linkedin)

Trebuie sa fii inregistrat sau autentificat pentru a posta!